The South Carolina Basketball Coaches Association released its preseason rankings and top senior players Tuesday afternoon, and North Augusta's girls are in a familiar spot.

The Lady Jackets, three-time defending Class AAAA state champions, are ranked No. 1 to start the season. North Augusta is led by two of the SCBCA's top-five seniors in Class AAAA – Winthrop commit J'Mani Ingram and Winston-Salem State commit Tyliah Burns. 

North Augusta's boys also earned preseason recognition, landing at No. 5 in the state. The Jackets won the Region 5-AAAA title last year and advanced to the third round of the playoffs.

Barnwell's girls will start the season ranked 10th in Class AA. The Lady Warhorses finished second in Region 5-AA last year and advanced to the second round of the playoffs, and they return All-State junior Maleah Williams.

Blackville-Hilda, led by top-five senior Jada Small, is ranked seventh in the Class A girls' poll, and Wagener-Salley is ranked ninth. Both teams reached the second round of the playoffs last year.

Per South Carolina High School League rules, preseason contests can begin Nov. 22 and the first regular season games can be played Dec. 2.

2019-2020 SCBCA Preseason Top 10, Top 5 Seniors, and Elite Players

SCBCA Elite Boys

  • PJ Hall, Dorman
  • Myles Tate, Dorman
  • Bryce McGowens, Wren
  • John Butler, Christ Church
  • Patrick Iriel, A.C. Flora
  • Ja’Von Benson, Ridge View
  • Julian Phillips, Blythewood

SCBCA Elite Girls

  • Taniah Wilkins, High Point Academy
  • Talaysia Cooper, East Clarendon
  • Milaysia Fulwiley, Keenan
  • Nyah Leveretter, Westwood
  • Loyal McQueen, Wilson
  • D’Mya Tucker, Orangeburg-Wilkinson
  • Aylesha Wade, Clover
  • Maleia Bracone, T.L. Hanna

Class AAAAA Top 10 Boys

1. Dorman

2. Mauldin

3. Blythewood

4. Wade Hampton

5. Irmo

6. South Florence

7. Dutch Fork

8. James Island

9. Ashley Ridge

10. Northwestern

Class AAAAA Boys Top 5 Seniors

  • Justice Jackson, South Florence
  • Nick Brenegan, Wade Hampton
  • Mason Grigg, Northwestern
  • Justin Amadi, Dorman
  • Jamel McGowan, Goose Creek

Class AAAAA Top 10 Girls

1. Byrnes

2. Dorman

3. Sumter

4. Woodmont

5. Goose Creek

6. James Island

7. Summerville

8. Clover

9. Dutch Fork

10. Carolina Forest/Wando

Class AAAAA Girls Top 5 Seniors

  • Alexis Rice, Dorman
  • Kelci Adams, Nation Ford
  • Jada Burton, Byrnes
  • Aniyah Oliver, Goose Creek
  • Augusta Dixon, James Island

Class AAAA Boys Top 10

1. Ridge View

2. Wren

3. Greenville

4. Travelers Rest

5. North Augusta

6. Lower Richland

7. Myrtle Beach

8. Marlboro County

9. Lancaster

10. Orangeburg-Wilkinson

Class AAAA Boys Top 5 Seniors

  • Case Roach, Travelers Rest
  • Derrick Fields, Travelers Rest
  • Emorie Knox, Myrtle Beach
  • Cincere Scott, Ridge View
  • Quentin Hodge, Lakewood

Class AAAA Girls Top 10

1. North Augusta

2. South Pointe

3. Westwood

4. Wilson

5. North Myrtle Beach

6. Orangeburg-Wilkinson

7. Lower Richland

8. Ridge View

9. Airport

10. Darlington

Class AAAA Girls Top 5 Seniors

  • J'Mani Ingram, North Augusta
  • Tyliah Burns, North Augusta
  • Ja’La Wade, Westwood
  • Jamia Blake, South Pointe
  • Jordan Burger, North Myrtle Beach

Class AAA Boys Top 10

1. Keenan

2. Marion

3. Chester

4. Manning

5. Wade Hampton

6. Union County

7. Seneca

8. Georgetown

9. Edisto

10. Chapman

Class AAA Boys Top 5 Seniors

  • Raekwon Horton, Keenan
  • Destin Clark, Indian Land
  • Harry Cash, May River
  • Draylan Burton, Powdersville
  • William Hemingway, Loris

Class AAA Girls Top 10

1. Keenan

2. Manning

3. Bishop England

4. Dillon

5. Marion

6. Southside

7. Seneca

8. Emerald

9. Woodruff

10. Swansea

Class AAA Top 5 Seniors

  • Kaliah Kendrick, Seneca
  • Jykya Bell, Dillon
  • Zavia Jeter, Woodruff
  • Measha Jones, Manning
  • Lauren Livington, Emerald

Class AA Boys Top 10

1. Gray Collegiate

2. Andrew Jackson

3. Mullins

4. Oceanside Collegiate

5. Christ Church

6. Saluda

7. Woodland

8. Abbeville

9. North Charleston

10. Lee Central

Class AA Boys Top 5 Seniors

  • Darjawuan Brown, North Charleston
  • Dallan Wright, Saluda
  • Demetric Hardin, Lewisville
  • CJ Gilchrist, Mullins
  • Tauris Watson, Gray Collegiate

Class AA Girls Top 10

1. Christ Church

2. Mullins

3. East Clarendon

4. Lee Central

5. Saluda

6. Woodland

7. Buford

8. Gray Collegiate

9. Andrew Jackson

10. Barnwell

Class AA Girls Top 5 Seniors

  • Marissa Powe, Christ Church
  • Paige Davis, Buford
  • Kendra LeSane, Lee Central
  • India Porter, Columbia
  • Kelsey Brown, Brashier Middle College

Class A Boys Top 10

1. Great Falls

2. High Point Academy

3. North

4. McCormick

5. Hunter-Kinard-Tyler

6. Denmark-Olar

7. Charleston Math & Science

8. Hemingway

9. Lake View

10. Military Magnet

Class A Boys Top 5 Seniors

  • Isayah Owens, High Point Academy
  • Kelton Talford, Great Falls
  • Jayden Byrd, High Point Academy
  • Wendell Seabrook, Charleston Math & Science
  • Aaron Parker, Hemingway

Class A Girls Top 10

1. Scott’s Branch

2. High Point Academy

3. Estill

4. Timmonsville

5. Military Magnet

6. McCormick

7. Blackville-Hilda

8. Lamar

9. Wagener-Salley

10. Cross

Class A Girls Top 5 Seniors

  • Jazzlyn Bowman, Scott’s Branch
  • Jordan Brown, McCormick
  • Makyla Commander, Timmonsville
  • Jada Small, Blackville-Hilda
  • Lauryn Wilson, Cross

Kyle Dawson covers sports for the Aiken Standard. Follow him on Twitter @ItsKyleDawson.